راهنمای خرید زعفران

حسین سالاریحسین سالاری
33 بازدید
buying-saffron

.نکات طلایی راهنمای خرید زعفران

زعفران به‌ عنوان گرانترین ادویه جهانی و یکی از محصولات صادراتی ایران، جایگاه مهمی در سفره ایرانی دارد. وجود انواع فروشنده های زعفران اعم از فروشگاه ها و مغازه ها و حتی دست فروشان مترو و تشخیص زعفران اصل از تقلبی، یکی از معضلات مهم خریداران این محصول محسوب می گردد. در این مقاله با ارائه راهنمای خرید زعفران، سعی در راهنمایی شما برای تشخیص آسان و خرید انواع مختلف زعفران را داریم

انواع زعفران و تفاوت آن ها:

برای آشنایی با راهنمای خرید زعفران بهتر است به طور اجمالی با انواع زعفران آشنا شویم. زعفران معمولا شامل 5 نوع کلی زیر است ولی معمولا خرید زعفران از 4 دسته ابتدایی زیر انجام می پذیرد:

  • پوشال
  • سرگل
  • نگین
  • دسته
  • زعفران سفید

 

شما می توانید برای آگاهی بیشتر مقاله شناخت و دسته بندی انواع زعفران را مطالعه کنید.

1- زعفران سرگل

انواع زعفران

انواع زعفران

معروف ترین نوع زعفران که در زعفران مارکت نیز فروخته می شود، این نوع زعفران می باشد که قسمت قرمز جدا شده زعفران می باشد و قسمت زردی و ریشه در آن دیده نمی شود.

در این مدل از زعفران، نخ‌های بلند گل زعفران مشاهده نمی‎شود و ما شاهد نخ‌های کوتاه و خرده‌های زعفران هستیم. سرگل اصطلاحاً به قسمت بالایی گل زعفران گفته می‌شود که نخ‌های زرد و نارنجی‌رنگ این محصول را ندارند. عطر زعفران سرگل بسیار بالا است و طعم خوبی دارد.

2- زعفران نگین

این نوع زعفران، به دلیل رنگدهی و عطر بسیار بالایی که دارد گران ترین نوع می باشد. زعفران شبه نگین و سوپر نگین از این نوع زعفران مشتق می شوند.

زعفران نگین لوکس‌ترین محصول برداشتی از گل زعفران به شمار می‌رود. این محصول به‌ندرت پیدا می‌شود و نسبت به سایر مدل‌ها از قیمت و کیفیت بالاتری برخوردار است. یک‌دست بودن نخ‌های زعفران قرمزرنگ در این نوع زعفران موجب شده است که تفاوت آن با سایر مدل‌های برداشتی از زعفران بسیار مشهود باشد.

نخ‌های نگین زعفران بسیار بلند و یکنواخت هستند و هیچ شکستگی یا خرده‌ای در این محصول مشاهده نمی‌شود. برش مقطعی در سوپر نگین یا نگین زعفران بسیار متقارن است و طرفداران زیادی در ایران و خارج از کشور دارد. در این برش مقطعی قسمت‌های سفید و زردرنگ پایینی گل زعفران دیده نمی‌شود.

3- زعفران پوشال

زعفران پوشال: این زعفران شامل کلاله به همراه مقداری ریشه (زعفران سفید) می باشد.

این محصول شامل کلاله گل زعفران و قسمتی از ریشه زعفران است. ریشۀ زعفران که در بازار فروش به نام زعفران سفید شناخته می‌شود، قسمت انتهایی نخ زعفران را شامل می‎شود. وجود این قسمت سفیدرنگ در محصول موجب کاهش قیمت نسبی آن شده است. این محصول ارزان‌ترین مدل زعفران موجود در بازار است و هم‌چنین به‌عنوان متداول‌ترین نوع زعفران در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

در نظر داشته باشید که قسمت‌های سفیدرنگ موجود در انتهای نخ زعفران هیچ خاصیت و اثربخشی ندارند. وجود این قسمت در محصول خریداری‌شده نشان‌دهندۀ سود فروشنده است. شما می‌توانید پس از مطالعه راهنمای خرید زعفران به‌جای هزینه برای محصول کم کیفیت، پول و وقت خود را صرف محصولی باکیفیت کنید.

4- زعفران دخترپیج یا دسته

۴. زعفران دسته: بعد از اینکه زعفران ها به صورت کامل همراه ریشه (زعفران سفید) از گل جدا می شود به همان صورت خشک می شوند.

در این مدل، زعفران به همان صورت که چیده می‌شود، خشک و وارد بازار فروش می‌شود. برداشت زعفران به‌صورت دسته‌ای است و کلاله زعفران به همراه ریشه سفیدرنگ انتهایی آن جدا می‎شود. گفته می‎شود که زعفران سفید یا ریشۀ زعفران، خواص مشابهی با زعفران دارد. هرچند که این قسمت در رنگ‌دهی هیچ تأثیری ندارد

در صورتی که قصد تهیه ماسک صورت برای زیبایی پوست دارید می توانید مقاله طرز تهیه ماسک زعفران را مطالعه کنید.

 

کدام نوع زعفران را خریداری کنم؟

در جدول زیر خصوصیات و شاخصه کلیدی هر نوع زعفران را آورده ایم. شما می توانید بر اساس نیاز مصرفی خودتان و یا هر شاخصه مد نظر دیگری خرید خود را انجام دهید.

ظروف بسته‌بندی زعفران

صادرات گستردۀ انواع زعفران موجب شده است که بازار زعفران در ایران و خارج از ایران رقابتی شود. رقابت در بازار فروش موجب تنوع بالا در طراحی و ساخت پکیجینگ محصول می‌شود. زعفران نیز مانند تمام محصولات صادراتی در ظروف بسته‌بندی متفاوت تولید می‌شود. ظروف پلی کریستال و ظروف خاتم از جمله رایج‌ترین و پرطرفدارترین ظروف صادراتی این محصول به شمار می‎روند. هم‌چنین بسته‌بندی پاکتی این محصول موجب کاهش قیمت آن نسبت به دو نوع دیگر می‌شود.

  • پلی کریستال

ظروف پلی کریستال

ظروف پلی کریستال

این ظروف نسبت به بسته‌بندی‌های پاکتی شفافیت بیشتری دارند و زعفران جلوۀ بهتری می‌گیرد. بسته‌بندی زعفران در ظروف پلی کریستال موجب حفظ انسجام و قوام محصول می‌شود و زعفران را از تماس مستقیم با هوا و رطوبت در امان نگاه می‌دارد. قیمت تمام‌شدۀ این محصول نسبتاً بالا است اما با توجه به صادراتی بودن و سایر ویژگی‌های ممتاز این بسته‌بندی، ما در راستای نگارش راهنمای خرید زعفران، آن را به شما توصیه می‌کنیم.

  • ظروف خاتم

این نوع بسته‌بندی، سنتی‌ترین مدل ارائه زعفران است. استفاده از صنایع‌دستی ایرانی در بسته‌بندی محصولی مانند زعفران علاوه بر ظاهر زیبا موجب افزایش تقاضای صادراتی آن می‎شود. استحکام این ظروف بسیار بالا است و نقش‌ونگارهای خیره‌کننده‌ای دارد. طرح‌های ارائه‌شده توسط این مدل بسته‌بندی محدود است اما ظاهر زعفران در این مدل بسته‌بندی از خرد شدن حفظ می‌شود.

ظروف خاتم

ظروف خاتم

  • پاکتی

این مدل بسته‌بندی به‌صورت گسترده در فروش داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. استحکام این مدل پکیج بسیار پایین است و احتمال خرد شدن زعفران بالا است؛ اما با توجه به این‌که قیمت تمام‌شدۀ این مدل برای مشتریان نسبت به سایر مدل‌ها کمتر است، تقاضا برای تولید آن نیز زیاد است

زعفران سوپرنگین صادراتی مصور

زعفران سوپرنگین صادراتی مصور

 

راهنمای تشخیص زعفران اصل از تقلبی:

‌‌‌‌‌برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی توصیه می کنیم به مقاله تشخیص زعفران اصل در این مورد مراجعه نمایید.

مقایسه انواع زعفران

مقایسه انواع زعفران

چه مقدار زعفران خریداری کنم؟

همیشه سعی کنید به مقدار نیاز خود زعفران خریداری کنید،

زیرا زعفران اگر به خوبی نگهداری نشود عطر و طعم خود را از دست خواهد داد.

بسته به مصرف شما برای تهیه غذا، دمنوش و شربت و چای زعفرانی، سه مثقال برای یک تا سه ماه کافی خواهد بود.

با این حساب به طور میانگین ۱۲ مثقال برای یک سال کافی خواهد بود.

شما می توانید هر ۳ ماه ۳ مثقال خریداری کنید تا هم کیفیت زعفران ها حفظ شود و هم مجبور نباشید در مدت کوتاه زمانی به خرید بروید!

پیشنهاد می شود زعفران را بیشتر از یک سال نگه ندارید،

زعفران یک ساله عطر و کیفیت خوبی خواهد داشت ولی به اندازه زعفران تازه نخواهد بود.

اگر قصد نگهداری زعفران برای مدت طولانی دارید، باید زعفران ها را درون بسته بندی فلزی نگه دارید تا عطر و کیفیت حفظ شود.

زعفرانی که از گلپران خریداری می کنید در بسته بندی فلزی فروخته می شود تا خیال شما از این بابت راحت باشد.

اگر به مقدار زیادی زعفران نیاز دارید، میتوانید زعفران عمده درجه یک قائنات را از گلپران خریداری نمایید، خرید عمده زعفران کیلویی قائنات

 

بهترین برند زعفران کدام است؟

نمی توان به طور حتم گفت که کدام برند از سایرین بهتر است، اگر قصد خرید زعفران دارید پیشنهاد ما این است که از زعفران های برند به چند دلیل زیر خرید نکنید. زعفران های برند همچون زعفران سحرخیز، زعفران مصطفوی و … صرفا پول برند خود را می گیرند و به دلیل اینکه محصولاتشان تنوع زیادی دارد و در حجم زیادی فروخته می شود کیفیت در اولویت چندم می باشد.

اگر قصد خرید زعفران دارید می توانید از فروشگاه هایی که به صورت اختصاصی فقط به فروش زعفران مشغول هستند، زعفران اصل خریداری کنید. با یک سرچ ساده در گوگل می توانید به این فروشگاه ها دست پیدا کنید. فروشگاه های اینترنتی زعفران به دلیل رقابت، سعی بر بالا بردن کیفیت و کاهش قیمت دارند.

فروشگاه زعفران مارکت یکی از معتبر ترین فروشگاه های فروش زعفران می باشد که شما می توانید با تضمین اصالت کالا و مرجوعیت کالا، زعفران سرگل اصل قاینات را سفارش دهید، و در صورتی که از کیفیت این زعفران ناراضی بودید زعفران را مرجوع کرده و پول خود را کاملا دریافت کنید.

مزیتی که در زعفران برند های مشهور نمی بینیم و اگر رنگدهی یا عطر و طعم زعفران خوب نباشد امکان مرجوعیت کالا وجود ندارد.

بهترین زعفران جهان در کجا کشت می شود؟

اگر به مشهد مقدس سفر کرده باشید به احتمال بسیار زیاد در بازار های نزدیک حرم مطهر (بازار رضا) با تابلوهای زعفران قائنات مواجه شده اید، قائنات و گناباد یکی از شهر های استان خراسان جنوبی که می باشد که به محصولاتی هم چون زعفران، زرشک و عناب معروف است.

البته طی سالیان اخیر در نقاط دیگری از کشور نیز زعفران کشت می شود، ولی نمی توان از کیفیت زعفران قاینات و خصوصا گناباد که توسط سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد فائو تایید شده چشم پوشی کرد،

آزمایش های موجود بر روی زعفران گناباد که قدرت رنگدهی زعفران را مورد ارزیابی قرار داده اند گواه بر این مدعا می باشند. به دلیل کیفیت بالای این زعفران، قیمت آن نیز به مراتب از زعفران شهر های دیگر گران تر است. به همین دلیل باید توجه داشته باشید از کجا زعفران تهیه می کنید.

زعفرانی که در زعفران مارکت فروخته می شود، زعفران اصل قائنات و گناباد می باشد.

از کجا زعفران قاینات بخریم؟

1- خرید مستقیم از کشاورزان:

مطمئن ترین راه و در عین حال سخت تربن راه خرید زعفران قائنات، خرید از کشاورز می باشد.

2- خرید از بازار مشهد مقدس:

زعفران به عنوان یکی از سوغات پرفروش مشهد می باشد و خیلی از افراد که برای تفریح یا زیارت به مشهد می آیند زعفران مورد نیاز خودشان را از بازار این شهر خریداری میکنند.

البته باید این مورد را خاطر نشان کنیم که به دلیل وجود برخی افراد سودجو و متقلب نمی توان تضمین کرد که زعفران موجود در بازار مشهد، زعفران قائنات باشد.

همچنین وجود واسطه ها باعث شده که زعفرانی که از بازار مشهد خریداری میکنید از قیمت واقعی آن حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد گران تر باشد!

3- خرید زعفران از بازار خراسان رضوی:

یکی دیگر از راه های مطمئن خرید زعفران قائنات، حضور در شهر گناباد یا قائنات و خرید از مغازه های فروش زعفران می باشد که البته این راه کمی مشکل، زمان بر و پر هزینه می باشد.

جمع بندی نهایی راهنمای خرید زعفران:

به دلیل تولید محدود و قیمت گران زعفران، متاسفانه افرادی سودجو بیشتر از آن که به فکر سلامت مردم باشند به فکر جیب خود می باشند، همین عامل سبب می شود در صورتی که زعفران را از بازاری نامطمئن خرید کنیم دچار ضرر های مالی و جانی شویم!

مجموعه زعفران مارکت در سال 1399 با هدف ارائه محصول با‌کیفیت و ارگانیک، توسط عده ای از زعفران کاران گنابادی که پدران خودشان نیز کشاورز می باشند راه‌اندازی شد. ما تمام تلاشش را به کار میگیریم تا همواره با ارائه محصولات با‌کیفیت و ارگانیک اعتماد و رضایت خریداران عزیز جلب کنیم.

شما می توانید بدون هیج دغدغه ای زعفران اصل قاینات را از زعفران مارکت خریداری کنید، و در صورتی که از کیفیت زعفران ناراضی بودید محصول را مرجوع کرده و تمام پول خود را دریافت کنید.

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری
کودک بودیم و در منطقه زعفران خیز شهر گناباد و روستای مند زندگی می کردیم، ساعتی بعد از اذان صبح، بابا همه خانواده رو بیدار می کرد تا دسته جمعی برای چیدن گلهای زعفران راهی زمین کشاورزی بشیم و یک خانواده 9 نفره مشغول این کار می شدیم. بقیه خانواده ها هم همین کار رو می کردند. الان همان کودک سالهای قبل دوس داره حاصل دسترنج کشاورزای منطقه اش رو به بهترین وجه به مردم معرفی کنه و با بهترین کیفیت به دست مردم برسونه :)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
1113+ محصولات
40501 سفارشات تکمیل شده
57678 کاربران
58+ مطالب وبلاگ

مرجع ترین سایت خرید زعفران

زعفران مارکت با هدف ارایه بهترین محصولات و فرآورده زعفرانی با کیفیت بالا با استفاده از کارشناسانی مجرب و با تجربه تاسیس شده است؛ ما در زعفران مارکت تمامی محصولات خود را بدون واسطه از کشاورزان تهیه می کنیم. تمامی محصولات زعفران مارکت با استاندارد صادراتی بوده و با در نظر گرفتن تمامی جوانب با رقابتی ترین قیمت در اختیار مشتریان عزیز قرار میگیرند.

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

نماد اعتماد الکترونیکی
ساماندهی
ارتباط در واتس اپ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت