زعفران گناباد

حسین سالاریحسین سالاری
171 بازدید
زعفران گناباد

زعفران گناباد

شاید تاکنون کمتر اسمی از زعفران گناباد و بیشتر زعفران قائنات یا زعفران مشهد را شنیده باشید. اما کسانی که با زعفران و قنات سر و کار دارند زعفران گناباد برایشان آشنا و بلند آوازه است و بارها نام زعفران گناباد را به عنوان یک زعفران ارگانیک و مرغوب و خوش عطر شنیده اند.

با ثبت جهانی زعفران گناباد در سازمان فائو زعفران گناباد به عنوان بهترین زعفران در ایران ثبت شد. در این مقاله قصد داریم درباره زعفران گناباد، قیمت زعفران گناباد و موارد مرتبط با کشت و تولید زعفران در این شهر مطالبی رو بیان میکنیم.

همچنین بخوانید: شهر زعفران کجاست؟

برداشت زعفران گناباد

برداشت زعفران گناباد

قیمت زعفران گناباد

ما در سایت فروشگاه زعفران مارکت آخرین قیمت خرده فروشی زعفران و قیمت فله ای زعفران را اعلام می نماییم. جهت اطلاع از قیمت زعفران گناباد می توانید از آخرین قیمت ها در فروشگاه زعفران مارکت مطلع شوید و یا با ما در تماس باشید.

قیمت زعفران

 

زعفران گناباد بر پایه قنات

شهرستان گناباد که جنوبی ترین شهر استان خراسان رضوی می باشد از قدیمی‌ترین شهرهای ایران محسوب میگردد. بر اساس شواهد تاریخی و طبیعی موجود مانند قنات، قدمت این شهر به دوره هخامنشی بر می گردد. این شهرستان در طول شرقی 57 درجه و 46 دقیقه فلکی تا 59 درجه و 27 دقیقه فلکی و عرض شمالی 34 درجه و 3 دقیقه فلکی و 34 درجه و 54 دقیقه فلکی قرار دارد.

همانطور که در مقاله شهر زعفران گفتیم کشت زعفران در گناباد برپایه آبیاری از قنات می باشد. قرار گرفتن دشت حاصلخیز گناباد در دامنه شمالی کوه های براکوه موقعیتی بی نظیر برای حفر قنوات و آبیاری مزارع زعفران با استفاده از آب شیرین و بی نظیر قنات را داده است. آب قنات که از دل کوه سرازیر شده و با حفر چاه های متعددی به صورت ملایم به سطح زمین می رسد.

وجود 398 حلقه قنات کوچک و بزرگ در گناباد از این شهر یک شهر رویایی در زمینه قنات ساخته است. قنات قصبه به عنوان طولانی ترین قنات دنیا شناخته شده است. دیگر قناتهایی معروف در دل این شهر توسط کشاورزان مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این قنات ها می توان به قنات خشویی، قنات دلویی و قنات خدا آفرید مند اشاره کرد.

 

قنات گناباد

قنات گناباد

 

گناباد مهد نجوم

گناباد را می توان یکی از قطب های نجومی کشور دانست. مردم این سرزمین نشان داده اند در کنار کار کشاورزی و کشت زعفران که یک رزق حلال آسمانی است، توجه ویژه ای به علم و جایگاه علم داشته اند و همانطور که رزق حلال آسمانی را از دل زمین به سختی تولید کرده اند، رزق آسمانی یعنی علم را هم در دل آسمان دنبال می کرده اند. ملامظفر گنابادی و فرزندان او ملامظفر منجم و فرزندان او محمدتقی و میرزاشفیع و فرزندان آنان محمدرضا و محمدعلی منجم باشی و ملامظفرثانی همگی از دانشمندان مطرح علم هیئت و نجوم در دربار صفویه بوده اند.

کتاب نجومی در گناباد

کتاب نجومی در گناباد

علم نجوم و هیئت در دوره صفویه پیشرفت زیادی کرد. در این دوره برجسته ترین منجمان ایرانی فعالیت می کردند. این منجمان علاوه بر فراهم کردن جدولهای تقویمی و زیج، در زمینه سـاختن دسـتگاههای نجومی نیز فعالیت داشتند و معروف تـرین اسـطرلاب سازان ایرانی در عصر صفویه می زیستند.

دانشمندان گنابادی در علم نجوم و هیئت از مفاخر این علوم در کشور طی سده های گذشته محسوب می شوند. ملامظفر گنابادی دارای تالیفات متعدد در زمینه های علم نجوم و هیئت می باشد. اختیارات النجوم، تنبیهات المنجمین، منتخب التنبیهات و الحاتمیه از آثار این دانشمند گنابادی است. همچنین اسطرلاب معروف ملامظفر از صنایع و آلات نجومی وی هم اکنون در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

خیلی جالب است که گناباد در دوره صفویه دارای مراکز آموزشی مهمی در زمینه نجوم بوده است. در گناباد یک مدرسه عالیه علم هیئت و نجوم فعالیت داشتند که استادان علوم فلکی نیز فرزندان خود را از اطراف و اکناف ایران برای آموزش به آنجا می فرستادند.

 

سفال مند گناباد با قدمتی پنج هزار ساله

سفالگری در روستای مند گناباد از پیشینه‌ای پنج هزار ساله برخوردار است. روستای مند شهرستان گناباد در کنار تولید زعفران به عنوان یک محصول سنتی و قدیمی، به کار سفال نیز اشتغال دارند. قرينه كوچكی كه در مورد شهرستان گناباد يعنی «جُمويمنْدْ – جُويِ مِنْدْ » كه وجه تسميه آن این است که «جويمند» نام خود را از «مجرای آب ده مند»، كه از آن عبور می‌كرده، گرفته است. زيرا بر طبق اظهار اهل محل جوئی كه آب را به مند میرسانيده در جلو مسجد جامع جديد گناباد واقع بوده است.

سفال مند گناباد

سفال مند گناباد

نقش زعفران در سفال مند گناباد

در ظروف سفال مند گناباد غالبا از نقشهایی در مایه‌های سنتی و رنگ‌های گرم و شاد و جذاب استفاده شده است. عناصر تزیینی سفال مند همه برگرفته و الهام گرفته از طبیعت می باشد. نقشهای موجود برخاسته از باورهای کهن ایرانی را گواهی می‌دهند. نقش ماهی از جمله نقوشی است که بدنه اکثر ظرفهای مند را زینت داده و جایگاه والایی در روایات اسطوره‌ای دارد. ماهی به عنوان سرور آفریدگان آبی در ادبیات اعتقادی ایرانی مطرح است.

یک وجه تسمیه دیگر و بلند و عرفانی برای نقش ماهی اشاره به برج ماهی یا برج حوت به عنوان برج دوازدهم است. در باور اعتقادی عرفای شیعه آسمان بر پشت حوت می گردد. این جمله ساده ولی عمیق اشاره به قطبیت انسان کامل و امام دوازدهم شیعیان دارد که قطب عالم امکان می باشد.

 

نقش زعفران نیز به عنوان یک نقشهای کهن در سفال مند گناباد دیده می شود. نقوش دیگر زینت بخش سفال مند از جمله  خورشید، پرنده، پروانه، گل و مرغ، گل و پروانه، گل و برگ، کتیبه، ابر و گل و … هر یک در قلمرو اسطوره و فرهنگ کهن ایران قابل تعبیر و تفسیر می‌باشند.

 

زعفران ارگانیک گناباد مبتنی بر آب قنات

یکی از موارد شگفت انگیز موجود در سرزمین عجیب و پر رمز و راز گناباد، وجود زعفران ارگانیک و کشت آن به صورت ارگانیک که آن را به عنوان کاندیدای بهترین زعفران ایران مطرح نموده است. شاید این باور عجیب باشد که در عصر تکنولوژی زعفران گناباد هنوز به صورت ارگانیک تولید و استحصال می شود. البته اکثر ماها احیانا بر این تصور هستیم که زعفران ارگانیک یعنی عدم استفاده از سم شیمیایی در مزرعه، اما واژه ارگانیک صرفا مختص به این موضوع نمی باشد.

كشاورزي ارگانيك تلاش مي كند تا محيط به صورت متعادل در اختیار انسان باشد و ضمن توليد بهينه و حفظ حاصلخیزی خاك، كنترل آفات و بيماريها وعلفهای هرز از طریق چرخه زیستی و طبيعی انجام شود و نهاده های انرژي هم به صورت افراطی استفاده نشوند. زعفران گناباد با تکیه بر موارد زیر یک زعفران حاصلخیز و صد در صد ارگانیک را تولید می کند:

  • عدم استفاده از کود شیمیایی در مزارع از دیرباز تاکنون
  • شخم کم عمق
  • استفاده از آب قنات در تولید زعفران به عنوان یک آب طبیعی شیرین از دل زمین
  • استفاده از بقایای گیاهی و دامی
  • برداشت زعفران به صورت سنتی و عدم استفاده از دستگاه
  • خشک کردن زعفران به صورت طبیعی
  • تغذیه موجودات مفید موجود در خاک مانند کرم خاکی
  • گیاهان پوششی
  • تناوب زراعی
  • کود سبز

 

قیمت زعفران نگین گناباد

در گذشته مردم گناباد علاقه بیشتری به زعفران دسته و زعفران پوشال از خود نشان می دادند و زعفران پس از پاکسازی معمولا به دو صورت دسته و پوشال پاک می شد. امروزه اما با تنوع درخواست زعفران نگین نقش ویژه ای دارد،

قیمت زعفران نگین گناباد علیرغم دارا بودن بالاترین کیفیت و مرغوبیت، از نظر اقتصادی کاملا به صرفه بوده و مورد توجه مشتریان زعفران بوده است. آخرین قیمت زعفران نگین را در فروشگاه زعفران مارکت ایران مشاهده نمایید.

زعفران سوپرنگین صادراتی مصور

زعفران سوپرنگین صادراتی مصور

برای آگاهی بیشتر در مورد زعفران نگین لینک زیر بخوانید

زعفران نگین چیست؟

برداشت گل زعفران در گناباد

شیوه‌ کشت زعفران در گناباد یک شیوه سنتی است. زعفران گناباد مبتنی بر دانش بومی و محلی است که سینه به سینه از پدران به فرزندان منتقل شده است. در گناباد به هیچ وجه شاهد کشت گلخانه‌ای نیستیم. این دلایل موجب شده زعفران این منطقه در زمره بهترین‌ها با بهره گیری از استاندارد بالا به عنوان ثبت جهانی در فائو انتخاب شود.

فواید زعفران را لینک زیر بخوانید

فواید شگفت انگیز زعفران

 

در گناباد چیزی در حدود ۳۵۰۰ مزرعه زعفران وجود دارد که از این تعداد مزرعه چیزی در حدود 15 تن زعفران برداشت می شود. البته آمارها در هر سال متغیر است و بسته به تغییرات آب و هوایی و شرایط جوی در هر سال فرق می کند. و این میزان ممکن است با اختلاف 2 تن کمتر یا بیشتر شود.

در صورت وجود بارندگی مطلوب و نزولات جوی و آسمانی میزان برداشت زعفران افزایش می یابد. به گفته رییس جهاد کشاورزی گناباد ۶۰ درصد  زمین های کشاورزی شهرستان گناباد به کشت زعفران اختصاص دارد. همچنین کمبود منابع آبی، خشکسالی، شرایط اقلیمی مانند گرمای بیش از حد هوا در ماههای خرداد و تیر در کاهش گل دهی زعفران موثر است.

 

قیمت زعفران سرگل گناباد

با کاهش نزولات جوی در چند ساله اخیر تعداد دفعات آبیاری زمینهای زعفران نیز کاهش پیدا کرده است. در گذشته بارندگی مناسب برف و باران علاوه بر آبیاری بهتر موجب ثمردهی مطلوبتر زعفران می شد. زعفران سرگل گناباد معمولا به تهران و شهرهای اطراف ارسال می شود. بخش عمده ای از زعفران سرگل گناباد به بازارهای جهانی صادر می شود.

قیمت زعفران سرگل گناباد در مقایسه با دیگر محصولات که به صورت گلخانه ای و یا غیر ارگانیک تولید می شود مناسب و برای خریدار به صرفه می باشد.

زعفران سرگل دو مثقالی

زعفران سرگل دو مثقالی مصور

 

 برای آگاهی بیشتر در مورد زعفران نگین لینک زیر بخوانید

زعفران سرگل چیست؟

فروش زعفران گناباد در تهران

زعفران گناباد در تهران به عنوان زعفران قائنات و یا زعفران تهران به فروش می رسد. البته بخش عمده آن به صورت عمده و فله به بازارهای جهانی صادر می شود.

در گناباد چیزی در حدود 10 هزار نفر به طور مستقیم به اشتغالزایی در کار زعفران مشغول هستند. فروشگاه زعفران مارکت با هدف حذف واسطه و خرید مستقیم از کشاورز این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که بدون واسطه از کشاورزان گنابادی زعفران را خریداری نمایید.

فروشگاه زعفران مارکت

فروشگاه زعفران مارکت

زعفران را آنلاین و مستقیم از کشاورز بخرید

خرید اینترنتی زعفران

زعفران گناباد بنا به دلایلی که برشمردیم از نظر عطر و کیفیت جزء بهترین زعفران های ایران قرار می گیرد. مردمانی در دل کویر، مانوس با صداقت و پاکی که زعفران این نعمت خدادای را با مشقت بسیار تولید می کنند. خرید اینترنتی زعفران گناباد و بدون واسطه از فروشگاه زعفران مارکت این تضمین را به شما می دهد تا اولا زعفران اصل خراسان و گناباد را دریافت کنید و از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. ثانیا با حذف واسطه ها محصول با قیمت مناسبی در اختیار مشتری قرار می گیرد.

از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما متشکریم. در صورتی که این مقاله به آگاهی شما اضافه کرده خوشحال میشیم که این مقاله رو با دوستانتون هم به اشتراک بگذارید. اگر سوال، ایده یا نظری هم دارید لطفا از طریق بخش «نظرات» با ما در میان بگذارید. برای خرید زعفران سرگل صادراتی و یا خرید زعفران نگین صادراتی مرغوب و با کیفیت از طریق فروشگاه زعفران مارکت اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری
کودک بودیم و در منطقه زعفران خیز شهر گناباد و روستای مند زندگی می کردیم، ساعتی بعد از اذان صبح، بابا همه خانواده رو بیدار می کرد تا دسته جمعی برای چیدن گلهای زعفران راهی زمین کشاورزی بشیم و یک خانواده 9 نفره مشغول این کار می شدیم. بقیه خانواده ها هم همین کار رو می کردند. الان همان کودک سالهای قبل دوس داره حاصل دسترنج کشاورزای منطقه اش رو به بهترین وجه به مردم معرفی کنه و با بهترین کیفیت به دست مردم برسونه :)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
1113+ محصولات
40501 سفارشات تکمیل شده
57678 کاربران
58+ مطالب وبلاگ

مرجع ترین سایت خرید زعفران

زعفران مارکت با هدف ارایه بهترین محصولات و فرآورده زعفرانی با کیفیت بالا با استفاده از کارشناسانی مجرب و با تجربه تاسیس شده است؛ ما در زعفران مارکت تمامی محصولات خود را بدون واسطه از کشاورزان تهیه می کنیم. تمامی محصولات زعفران مارکت با استاندارد صادراتی بوده و با در نظر گرفتن تمامی جوانب با رقابتی ترین قیمت در اختیار مشتریان عزیز قرار میگیرند.

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

نماد اعتماد الکترونیکی
ساماندهی
ارتباط در واتس اپ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت